א' - ה': 20:30 - 09:00 ו': 09:00-13:30 (פתוח בימי שישי)
גישה לנכים (מעלון מדרגות לקשישים ונכים)
   
03-5740484
       

עקירת שן כלואה

שן כלואה – חייבים להוציא ממקומה!

שן כלואה אינה מצב בריא בפה, ועלולה לגרום לזיהום ולדלקות עד לפגיעה באיכות חיי החולה. מה עושים במקרה של שן כלואה? מה זה אומר. כל המידע – במאמר שלפניכם.

מה זה שן כלואה וכיצד היא נוצרת?

שן כלואה הוא מצב בו השן גדולה מדי ביחס למקומה בלסת, והיא אינה מצליחה לבקוע. באין ברירה היא נותרת ‘כלואה’ בתוך החניכיים וגורמת שם לכאבים ו/או גם לדלקת. ישנם סוגים שונים של שן כלואה, ביניהם נציין:

  • שן כלואה שנמצאת במנח ישר.
  • שן כלואה שנמצאת במנח בצורה מאוזנת.
  • שן כלואה שנמצאת במנח אחורנית או קדמית ללסת.
  • שן כלואה סמוכה לעצבי הלסת.

בכל מקרה של שן כלואה, יש לבצע סקירה מוקפדת של האזור. משום שסוג העקירה משתנה בהתאם למצב המנח של השן הכלואה. יש לתכנן לפני העקירה את אופן הפעולה, ואת ביצועה, ולכן חשוב להגיע אל רופא שיניים מומחה שיבצע אותה נכון.

אם מדובר בשן כלואה אשר נמצאת בסמיכות לעצב הלסת, הדבר דורש זהירות יתירה. כאן יהיה צורך לעבוד במשנה זהירות ועדינות כדי לא לפגוע בעצבים ולכן יש צורך בידיים מומחיות.

תהליך עקירה של שן כלואה

כאשר יש צורך לבצע עקירת שן כלואה, היא נעשית בדרך כלל במרפאת שיניים המתמחה בפעולות כירורגיות מורכבות. במקרים מורכבים או מסובכים יותר ימליץ הרופא על ביצוע עקירת שן כלואה במסגרת בית החולים, כדי לאפשר לצוות מיומן ורחב יותר לפקח על התהליך. על המטופל לשקול היטב את הנתונים ולהחליט מה המקום שהוא מבקש לבצע את התהליך כדי להיות שלו ורגוע.

עקירת שן כלואה נעשית כמובן תחת הרדמה, סוג ההרדמה (מקומית או כללית) תלויה בסוג הטיפול, מורכבות העקירה והחלטת הרופא והמטופל במקביל. כמובן שישנה עדיפות להרדמה מקומית עקב היותה נטולת סיכונים ביחס להרדמה כללית.

בתהליך עקירת שן כלואה, מורדם המקום, והרופא מבצע חיתוך של שולי החניכיים. אם יש צורך מפרקים את השן למספר חלקים כדי להצליח לאחוז בה.

לאחר העקירה, נסגר החתך על ידי תפרים, והמטופל נשלח לביתו להתאוששות.

במה שונה עקירת שן כלואה משן רגילה?

ישנו הבדל גדול בין עקירת שן כלואה לשן רגילה. בעקירת שן רגילה לא מדובר בהליך כירורגי הכולל את פתיחת החניכיים ואילו עקירת שן כלואה כוללת הפשלת שולי החניכיים ותפירתם מחדש. פעולה זו פירושה של דבר – התאוששות איטית יותר, מוקד לזיהומים וסיכונים להתפתחות דלקת. משום כך ימליץ רופא השיניים לאחר עקירת שן כלואה על נטילת אנטיביוטיקה לכיסוי ברוב המקרים כדי להבטיח כי לא תתעורר דלקת זיהומית במקום. לאחר עקירה רגילה לא יהיה צורך בנטילת תכשירי אנטיביוטיקה (למעט במקרים בו התגלו סימנים דלקתיים). בכל מקרה של עקירת שן כלואה יהיה צורך להשתמש במשככי כאבים בימים הראשונים שלאחר הטיפול.

    חברת קידום אתרים חברת קידום אתרים