עקירת שיני בינה

מה הן שיני בינה והאם צריך אותן?

אנשים רבים בטוחים ששיני הבינה בפה הן מיותרות והנזק בהן עולה על התועלת ועל כן יש לעקור אותם מיד כאשר הן גדלות. מיתוס זה נקבע היות ששיניים אלה לרוב לא מחזיקות מעמד והן נהרסות סמוך לגדילתם. הסיבה לכך נובעת מן העובדה ששיניים אלה נמצאות בשורה האחרונה של הלסת, עמוק בתוך הפה. מיקום זה מקשה את ניקוי שיני הבינה, ועקב כך הם צוברות לכלוך ועששת מתפתחת במהירות רבה.

כמו כן, שיניים אלה גורמות לדלקת עקב צמיחתם הבעייתית. לא תמיד יש בפה מקום לשיניים אלה ולפעמים הם נותרות כלואות בתוך החניכיים וגורמות נזק סביבתי.

אז מתי יש לעקור שן בינה?

בדרך כלל, מגיע המטופל אל רופא השיניים ומתלונן על כאבים באזור בקיעת שיני הבינה. הרופא יבצע סקירה ובדיקה מקיפה של המקום ויברר האם גדלו כבר שיני הבינה. במקרה והם קיימים, יש לבדוק מה מצבם. אם שיני הבינה כבר הרוסים, בדרך כלל הוא ימליץ על עקירתם.

במקרים נפוצים אחרים, יגלה הרופא כי שיני הבינה כלואים בתוך החניכיים הם אלה שגורמים לכאבים ולדלקת בכל האזור. לפעמים המקום מזוהה עם נפיחות סביב ועם קושי בדיבור או בלעיסה וכדו’. כאן יהיה צורך לבצע עקירת שיני בינה, כדי לסלק את המפגע מהמקום. ממילא השיניים לא מצליחות לצאת ולכן אין טעם לחכות עוד.

במה כרוך עקירת שן בינה?

עקירת שן בינה כשהיא תקינה ויצאה בשלמותה, לא שונה מכל עקירה אחרת. לאחר הליך של הרדמה, ואלחוש מקומי, יעקור הרופא את השן בעזרת צבת מתאימה והמקום יתרפא.

אבל היות שמדובר בשיני בינה, יהיה צורך לפעמים לבצע עקירה כירורגית, זאת בגלל ששיני בינה נוטות להיות כלואות בחניכיים ואינם יוצאות במלואם.

או אז יהיה צורך להפשיל מעט את שולי החניכיים כדי להצליח ולהגיע אל השן שנשארה בפנים. רק כך יוכל רופא השיניים לאחוז בה ולהוציא אותה החוצה בהליך כירורגי מתאים.

התהליך המלווה עקירת שן בינה

לאחר עקירת שן בינה יהיה צורך לעצור את הדימום. על ידי פעולת לחיצה של גזה על המקום, מתקשים חלקיקי הדם ויוצרים קרישים המייבשים את המקום. יתכנו עדיין כאבים ביום העקירה ובמספר ימים הסמוכים לה, אך עם חלוף הזמן המקום מתחיל להחלים, והפצע מתאחה ונסגר. גם העצם שנמצאת בפנים נסגרת ולפעמים אפילו מצליחה לבנות רקמת עצם נוספת על זו שחסרה.

אם התבצעה פעולה כירורגית של חיתוך החניכיים יבצע הרופא תפרים במקום הפצע, כדי לסגור את המקום היטב ולסייע למקום להחלים. דימום קל לא מצביע על בעיה מסוימת, אבל במקרה של דימום כבד יש להיוועץ עם רופא השיניים כדי למנוע זיהום או נזק.

עקירות שיני בינה בצורה מקצועית אצל ד"ר קלריסה מור-גן

עקירת שן בינה

שיני בינה הן שיניים שבוקעות בשלב מאוחר יחסית בחיים – בסביבות גיל ההתבגרות וגם קצת אחריו. במקרים רבים בוקעות השיניים בצפיפות רבה, מכיוון שאין בלסת מספיק מקום לכולן ולכן נדרשת פעולת עקירה. זקוקים לשירותי עקירת שיני בינה? בקליניקה של דר' קלריסה מור-גן תוכלו לקבל טיפולי עקירה וטיפולי שיניים אחרים, באמצעות ציוד מתקדם וצוות מקצועי בקליניקה מטופחת.

 

עקירת שיני בינה – מתי צריך?

שיני בינה שבוקעות בתוך לסת צפופה, לעיתים קרובות בוקעות באופן לא תקין, או נותרות כלואות. כתוצאה מכך, עלולות להתפתח מספר בעיות נוספות:

  • עששת חמורה
  • דלקות חניכיים
  • ציסטות סביב השן הכלואה
  • שאריות מזון כלואות
  • עיוות במנח השיניים – מצריך טיפול אורתודנטי או ניתוח.

כיצד מבצעים עקירת שיני בינה?

  • עקירת שיני בינה נחשבת פעולה כירורגית, כלומר – יש לבצע אותה, במקרים רבים, באמצעות הרדמה מקומית. במקרים נדירים יותר, יש לבצע הרדמה מלאה לצורך ביצוע העקירה.
  • לפני ביצוע העקירה, המטופלים נבדקים על ידי כירורג פה ולסת, הממליץ למטופל על האופן המתאים ביותר לביצוע העקירה.
  • פעולת העקירה נמשכת חצי שעה בערך. במהלכה מחלצים את השן הכלואה.
  • לעיתים יש צורך לבצע תפרים בתום העקירה. אלה עשויים מחומרים מתכלים ולכן אין צורך בהסרה שלהם.
  • לעיתים קרובות המטופל חש כאבים באזור העקירה לאחר הטיפול. אלה יכולים להימשך עד 10 ימים.

כתוצאה מעקירת שן בינה עשויה להיות מלווה בשינוי תחושתי בחלל הפה ובלשון. זאת בגלל ששיני הבינה נמצאות בסמוך לתאי עצב אחראים על התחושה בחלקים אלה. התחושה מזכירה את התחושה לאחר זריקת הרדמה אצל רופא השיניים. יחד עם זאת, ניתן לצמצם במידה רבה את התופעה, אם מקפידים לשלוח את המטופל לצילום CT דנטלי לפני העקירה, כדי לתכנן במדויק את העקירה ביחס למיקום תאי העצב.

עקירות שיני בינה עושים אצל רופא שיניים מנוסה

עקירת שיני בינה היא לעיתים פעולה חיונית לצורך שמירה על בריאות הפה ולכן יש לבצע אותה כאשר מתעוררת בעיה. חשוב להקפיד לבצע את הטיפול אצל רופאי שיניים מקצועיים ומיומנים בלבד, כדי להימנע מתופעות לוואי לא נעימות. במרפאה של דר' קלריסה מור-גן, ישמחו להציע לכם טיפולי שיניים מסוגים שונים, המתבצעים בעזרת ציוד מתקדם, מגובים בעשרות שנות ניסיון רבות וידע מקצועי נרחב ועדכני.

תוכן עניינים

מאמרים נוספים:

שתלים בשיניים מחיר

מחיר השתלת שיניים יכול להשתנות בהתאם לגורמים שונים, לרבות המיקום, מורכבות המקרה, החומרים בהם נעשה שימוש, מומחיותו של רופא השיניים וכל הליכים נוספים הנדרשים. חשוב

Translate »