א' - ה': 20:30 - 09:00 ו': 09:00-13:30 (פתוח בימי שישי)
גישה לנכים (מעלון מדרגות לקשישים ונכים)
   
03-5740484
       

נזקי עישון ורפואת הפה

מחקרים רבים נעשו בשנים האחרונות בנוגע להשפעה של גורמים חיצוניים, כגון לחץ נפשי, פעילות גופנית ולחץ נפשי על הבריאות הפיזית.

כפי שניתן לצפות, גורמים רבים משפיעים על בריאותנו, ואחד המשמעותיים שבהם הוא העישון. מתוך המחקרים עולה כי השפעתו של העישון, בין אם אקטיבי או פאסיבי, על בריאות הפה היא קריטית.

להלן, נזקי עישון ברפואת הפה:

שתלים

אחד המחקרים מראה כי הסיכון לאי הצלחת קליטתו של שתלים דנטליים בפיו של מעשן היא גדולה באופן מובהק ביחס לסיכויי ההצלחה של קליטתו בפה של אדם שאינו מעשן.

כמו-כן, קיים סיכוי רב יותר להזדקקות לניתוחים חוזרים בעקבות סיבוכים שעלולים להתרחש בתהליך קליטת השתל בקרב מעשנים. אף תהליך הריפוי הוא ארוך יותר, עקב מחסור בזרימת דם אל הרקמות המקיפות את השן ואל העצם עצמה.

המחקר שעסק בנושא זה מצא כי שיעור השתלים שנדחו בקרב מטופלים מעשנים עמד כמעט 16% (לעומת פחות מ- 2% בקרב הלא מעשנים)!

ניתוחי חניכיים

בדומה לשתלים, מחקרים שבחנו את ההליך הרפואי של ניתוח בחניכיים הראו כי גורלם של המטופלים המעשנים מזמן להם טיפולים ארוכים, זמן החלמה ארוך מהרגיל וסיכון גבוה יותר לסיבוכים במהלך הניתוח ואחריו.

אחת המסקנות העיקריות שעלו מסדרת המחקרים הללו היא כי יש לדרוש מהמטופלים להפסיק לעשן עוד בטרם התחלת הטיפול הרפואי, על מנת למזער את הסיכויים לכישלון עתידי ולהימנע מהצורך בטיפולי המשך יקרים ומיותרים.

עישון פסיבי

יש הטוענים כי עישון פסיבי אינו דומה כלל לעישון אקטיבי מבחינת הסיכון המושתת על אוכלוסיית המעשנים הפסיביים. עם זאת, מחקר שפורסם בשנת 2007 בנושא זה הראה באופן חד משמעי כי עישון פסיבי גורם לאובדן של מסת העצם. כתוצאה מכך גדל הסיכון לאובדן השן כולה.

עישון נרגילה, סיגר או מקטרת

עישון של נרגילה נתפס בעיני רבים כאקט שאינו מסוכן כלל, בוודאי ובוודאי ביחס לעישון אקטיבי של סיגריות. כתוצאה מכך נוהג זה הולך ומתפשט בחברה, ומושך אחריו צעירים רבים במגוון גילאים שהולך ופוחת.

אך, האמת המרה היא שההיפך הוא הנכון. הטבק המשמש לעישון נרגילה אינו מפוקח, ומכיל כמות גדולה יותר של חומרים מסוכנים ומסרטנים, כגון ארסן, עופרת וזפת. צריכה ממושכת לפרקי זמן ארוכים, המאפיינת עישון של נרגילה, מגדילה באופן משמעותי את הסיכון לחלות במחלות שחלקן ממאירות.

אף עישון של מקטרות או סיגריות, למרות הדימוי האקסקלוסיבי שיצא למנהגים אלו, טומן בחובו סכנות רבות. מחקרים מראים כי בקרב מעשני המקטרות והסיגרים קיימת תחלואת פה ברמה גבוהה מהרגיל, וכן סיכון מובהק לאיבוד שיניים.

לסיכום

עישון הוא אחד הגורמים העיקריים למחלות ופגיעות המתרחשות בחלל הפה, החניכיים והשיניים.

לא זאת בלבד שעישון גורם למחלות, חלקן ממאירות, אלא השפעתו גם גורמת לתהליכי החלמה ארוכים ולסיכויים פחותים להצלחה של טיפולים כירורגיים בחלל הפה והלסת.

מרפאת שיניים ד”ר מורגן מעניקה טיפולי שיניים על ידי צוות מומחים. בין הטיפולים ניתוחי חניכיים, הרמת סינוס, טיפולי שורש, שתלים דנטליים וטיפולי שיניים נוספים.

    חברת קידום אתרים חברת קידום אתרים