א' - ה': 20:30 - 09:00 ו': 09:00-13:30 (פתוח בימי שישי)
גישה לנכים (מעלון מדרגות לקשישים ונכים)
   
03-5740484
       

טיפול בבעיות חניכיים

יש לכם בעיות חניכיים? סוגי טיפול בבעיות חניכיים

בעבר, אנשים אשר סבלו מבעיות שונות בחניכיים – כתוצאה מגנטיקה, ממחלה או מטראומה – נאלצו פשוט להתמודד עם מצבם. פירוש הדבר היה להתמודד הן עם ההשלכות הפסיכולוגיות והחברתיות והן עם ההשלכות הפיזיות. אך עם השנים חלו התפתחויות רבות בתחומי רפואת השיניים והפריודונטיה, ומזה כמה עשרות שנים יכולים אנשים לפנות לרופא שיניים מומחה לבעיות חניכיים, לבצע טיפולי חניכיים ממגוון סוגים ולזכות להקלה רבה.

בעיות חניכיים – מתי נטפל?

טיפולי חניכיים נדרשים כאשר מדובר בחניכיים אדומות מדי, או אפילו בחניכיים מדממות. במרבית המקרים, הדבר מעיד על דלקת חניכיים בדרגות שונות של חומרה. ללא טיפולי חניכיים מתאימים, ובזמן, בעיות חניכיים ודלקות עלולות להתפתח יתר על המידה. בלי טיפול מתאים אצל רופא שיניים בעיות אלו עלולות לגרום אף נסיגת חניכיים – כאשר החניכיים נסוגות למטה, חושפות את השיניים וגורמות להן לנשור, בסופו של דבר.

סימני אזהרה מקדימים לבעיות בחניכיים

בין 75% ל- 95% מהאוכלוסייה הבוגרת יסבלו ממחלת חניכיים כלשהי בחייהם. כפי שכבר צוין, יש חשיבות רבה לאיתור הבעיות בזמן, על מנת שנוכל לקבל טיפולי חניכיים מתאימים. על מנת לאתר בעיות חניכיים יש לשים לב למספר סימני אזהרה מוקדמים:

  • אדמומיות, נפיחות או רגישות בחניכיים
  • דימום קל או כבד בזמן צחצוח שיניים
  • ריח רע הנובע מחלל הפה או מהלשון
  • נסיגת חניכיים וניידות-שיניים
  • כתמים כהים על גבי השיניים
  • הפרשות לא נעימות בפה
  • פלאק

בעיות חניכיים נגרמות כתוצאה מפעילות של רובד חיידקים, הנקרא “פלאק”. טיפולי חניכיים מתחילים בצחצוח השיניים הרגיל והקבוע שלנו, עליו יש להקפיד מדי יום. יש לצחצח את השיניים לפחות במשך שתי דקות, ולהקפיד לעבור על כולן. רצוי גם להשתמש בחוט דנטלי. אם הטיפול השוטף בשיניים מתבצע בצורה הלא נכונה, רובד החיידקים מתפתח וסופג משקעים נוספים. בכך הוא הופך לאבנית השן, שבתורה פוגעת בחניכיים ויוצרת דלקות ומחלות.

שיגרה שוטפת ומצוחצחת לשיניים בריאות

טיפולי שיננית באופן קבוע יעילים ביותר במניעת בעיות חניכיים. לצורך כך, השיננית מבצעת מספר פעולות: ניקוי אבנית, הקצעת שורשים, ניקוי של כתמים מהשיניים וכן מתן הדרכה שוטפת, לשמירה על היגיינה אוראלית נכונה.

חשוב לזכור שעדיף לעבור אבחון תקופתי אצל רופאי שיניים מומלצים, כיוון שרק רופא מומחה יוכל לאתר בעיות חניכיים (ולעתים בעיות נסתרות, החבויות מעינו של מי שאינו מומחה). טיפולי חניכיים כוללים הן טיפולים סטנדרטיים, כגון אלו שהוזכרו לעיל (צחצוח שיניים, טיפולי שיננית), והן טיפולים מסיביים יותר, המבוצעים על ידי רופא שיניים מומחה לחניכיים (פריודונט). כמה מטיפולי החניכיים הללו כוללים גם ניתוחים, וזאת במצבים קשים של בעיות חניכיים, בהן העצם כבר נאכלה – כולה או חלקה – על ידי רובד החיידקים.

לסיכום:

על מנת למנוע בעיות או מחלות חניכיים, ולהימנע מטיפולי חניכיים, חשוב מאוד לשמור על היגיינה אוראלית נכונה, ובאופן שוטף: צחצוח נכון, טיפולים קבועים אצל השיננית וביקורים תכופים אצל רופא השיניים. והעיקר שתמיד נחייך ונהיה בריאים!

    חברת קידום אתרים חברת קידום אתרים