הרמת סינוס בגבעת שמואל | הרמת סינוס בבקעת אונו

הרמת סינוס היא הליך שבו מוסיפים עצם לסינוס כדי להתאים שתלים באזור של הלסת העליונה.

ישנן מספר רמות של הרמת סינוס: הרמת סינוס סגורה, הרמת סינוס פתוחה, הרמת סינוס זעיר פולשנית.

באזור הטוחנות מעל הלסת העליונה נמצא הסינוס – הסינוס הוא חלל וחלק ממערכת הנשימה, הסינוס מרופד בקרום עוטף – הסינוס מחובר לחלל האף דרך פתח. באזורים ללא שיניים, המרחק בין רצפת הסינוס לחך נותן את עובי העצם באזור זה – כאשר עובי העצם באזור זה עולה על 10 מ"מ – ניתן להתאים שתלים דנטליים ללא תוספת עצם. (לעיתים ניתן להשתמש בשתלים בגובה של 8 מ"מ או פחות ואז אין צורך בתוספת עצם)

כאשר עובי העצם (גובה) בין חלל הסינוס לחלל הפה הוא פחות מ-10 מ"מ, נדרשת תוספת עצם. הוספת עצם לרצפת הסינוס נקראת הרמת סינוס. הרמת סינוס מתחלקת ל: הרמת סינוס סגורה, הרמת סינוס פתוחה ואחרונה, הרמת סינוס היא זעיר פולשנית.

הרמת סינוס סגורה

כאשר אובדן העצם הוא 2-4 מ"מ – ניתן לבצע הרמת סינוס סגורה: הרמת סינוס סגורה מתבצעת על ידי הכנת חור מקדחה לשתל עד שהוא מגיע לרצפת הסינוס, דרך רצפת הסינוס ומגיע לקרום הרירי ובעזרת מכשיר להרמתו מעט מעלה (בדומה לקוטב המרכזי של אוהל המרים אוהל), מוחדרת העצם לרירית המורמת (אנושית, בקר או סינטטית) והשתל מותקן. כך שהקצה הפנימי של השתל ממוקם בתוך העצם. עם הזמן, הגוף משנה את העצם הגרעינית לעצם רגילה כך שהשתל כולו נתמך על ידי העצם.

היתרון של הרמת סינוס סגורה הוא ריפוי – ריפוי מהיר יותר עם מעט עד ללא תופעות לוואי של נפיחות, דימום וכאב.

החיסרון בהרמת סינוס סגורה הוא שהפעולה מוגבלת ל-4 מ"מ עצם, שכן כל עצם מעל 4 מ"מ עלולה לקרוע את הדופן הפנימית של הסינוס.

הרמת סינוס פתוחה

כאשר הגובה בין רצפת הסינוס לחך קטן ויש להוסיף יותר מ-4 מ"מ עצם – מתבצעת הרמת סינוס פתוחה (אם ננסה להחדיר יותר מ-4 מ"מ עצם בשיטה סגורה, יש חשש של קריעת רירית הסינוס, ואז הרמת סינוס אינה אפשרית). בהרמת סינוס פתוחה – כאשר פותחים חלון בדופן הסינוס ומרימים את רירית הסינוס בצורה מבוקרת (ומכאן השם פתוח הרמת סינוס), במקרה זה ניתן להוסיף כמות ניכרת של עצם. בהתאם לעובי העצם הקיימת, ניתן להתקין שתלים במהלך או כ-6 חודשים לאחר ניתוח הרמת סינוס פתוח.

יתרונות הרמת סינוס פתוחה: ניתן להוסיף כמות גדולה של עצם, כך שגם בסינוסים בגובה עצם של 1 מ"מ ניתן להתאים שתלים דנטליים בסיום ההליך.

חסרונות של הרמת סינוס פתוחה: זמן ריפוי ארוך יותר ופוטנציאל גדול יותר לדימומים, כאבים ונפיחות. יש המתנה ארוכה כדי להשיג את העצם הנכונה שתתמוך בשתל.

הרמת סינוס זעיר פולשנית

ככל שהטכנולוגיה וההבנה הביולוגית השתפרו, התקבל הליך המשלב את היתרונות של הרמת סינוס סגורה והרמת סינוס פתוחה. גישה לחללי סינוס בדומה להרמת סינוס סגורה – כלומר דרך חורים שהוכנו בשתל, תוך שימוש באמצעים מתקדמים כגון בלונים, מקדחות מיוחדות – יכולה לבצע הרמה מבוקרת של רירית הסינוס מעבר ל-4 מ"מ, כך שכאשר צריך 10 מ"מ של עצם, ניתן לעשות זאת כאשר רירית הסינוס נקרעה, העצם מוכנסת, ולאחר מכן מושתל השתל.

היתרונות של הרמת סינוס זעיר פולשנית – הרבה פחות תופעות לוואי – פחות נפיחות, כאב ודימומים. ניתוח קצר וקל יותר. חסרונות של הרמת סינוס זעיר פולשנית: היא דורשת ידע ומיומנויות של הרופא המטפל, ובמקרים קיצוניים של עצם דקה מאוד לא ניתן לבצע הליך זה, אך עדיין ניתן לבצע הרמת סינוס פתוחה.

צריכים לבצע הליך של הרמת סינוס בגבעת שמואל או בקעת אונו? התקשרו אלינו ונשמח לסייע.

מאמרים נוספים:

השתלת שיניים בעזרת סד מונחה מחשב

השתלות שיניים הן תהליך מורכב הדורש תכנון מדוקדק וביצוע מדויק. עם ההתפתחות הטכנולוגית בתחום רפואת השיניים, השתלות בעזרת סד מונחה מחשב הפכו לדרך יעילה ואמינה

Translate »