א' - ה': 20:30 - 09:00 ו': 09:00-13:30 (פתוח בימי שישי)
גישה לנכים (מעלון מדרגות לקשישים ונכים)
   
03-5740484
       

אובדן שיניים

אובדן שיניים: מהם הגורמים המרכזיים לאובדן שיניים ומה תוכלו לעשות בנידון

לשיניים יש חלק משמעותי בחיינו: הן מאפשרות לנו ללעוס, לדבר בצורה ברורה והן גם מגדירות את קו הלסת שלנו. לכן, כאשר יש אובדן שיניים, מדובר בפגיעה משמעותית באיכות החיים וגם בבריאות. אובדן שיניים כזה לא מתרחש יש מאין, אלא יש לו מספר גורמים מרכזיים שחשוב להכיר. בעוד שתנאים מסוימים לאובדן שיניים ניתן למנוע, ישנם מקרים שבהם אובדן שיניים הוא כורח המציאות, אך בשני המקרים הללו יש פתרון שנדון עליו בהמשך.

מה גורם לאובדן שיניים?

ישנם מספר גורמים מרכזיים שמביאים לאובדן שיניים, והם:

  1. היגיינה לקויה: מגיל צעיר מלמדים אותנו שלצחצוח שיניים יש חשיבות עליונה, וזה נכון בכל גיל. כדי לשמור על השיניים, חשוב לצחצח אותן בצורה הנכונה, פעמיים ביום, ועם משחה ומברשת שמתאימים לשיניכם. כאשר לא עושים זאת, נוצר רובד של חיידקים שלא ניתן להיפטר ממנו בקלות. החיידקים הללו מכרסמים בשיניים ופוגעים בהן לאורך זמן, ומעבר לכך – הם פוגעים בחניכיים. עששת מחלישה את החניכיים, מה שמחיש את תהליך אובדן השיניים כתוצאה מהיגיינה לקויה.
  2. מחלות כרוניות: ישנם מקרים שבהם לא ניתן למנוע אובדן שיניים באופן מוחלט, כמו במקרה של מחלות כרוניות. סוכרת ומחלות נוספות שפוגעות במנגנוני ההגנה והפעולה של הגוף פוגמים ביכולת של הגוף להתמודד עם דלקות וזיהומים. כתוצאה מכך, נוצרות מחלות חניכיים שגורמות בסופו של דבר לאובדן שיניים.
  3. 3. מחלות חניכיים: מלבד העששת הנודעת, ישנן מחלות חניכיים נוספות, כמו נסיגת חניכיים, שגורמים לאובדן שיניים. בנסיגת חניכיים החניכיים נסוגים מטלה או מעלה, ובכך המיקום שלהם על גבי השן משתנה. באופן הזה יש חשיפה של שורש השן ופגיעה ניכרת ברקמות שתומכות בשיניים.
  4. עישון: למרבה הצער, מדובר בגורם נוסף לאובדן שיניים שניתן למנוע, אך אנשים מסרבים להיפטר מההרגל הזה. עישון פוגע באופן ישיר בבריאות השיניים מפני שהוא גורם לירידה באספקת הגם לעצמות הלסת שתומכות בשיניים ולירידה באספקת הדם לחניכיים. כלומר, ממש כמו בנסיגת חניכיים, ישנה פגיעה באחיזה של השיניים בלסת. אנשים שמעשנים נוטים לאבד את השיניים שלהם באחוזים גבוהים יותר לעומת אנשים שאינם מעשנים, כך שמדובר בבעיה נפוצה שמביאה לאובדן שיניים.
  5. חבלות בחלל הפה: חבלות וטראומות באזור חלל הפה גורמות לשבירה מלאה או חלקית של שיניים וגם לנפילה של שיניים. בנוסף, חבלות וטראומות בחלל הפה עלולות לגרום לדלקות שמחישות את התהליך של אובדן שיניים, כמו בעששת.
  6. טיפולים דנטליים כושלים: סיבה מרכזית נוספת לאובדן שיניים. ישנם מקרים רבים בחיים שבהם צריך לבצע טיפול שיניים, וחשוב לעשות זאת במרפאה מקצועית בלבד. כאשר טיפולי שיניים מבוצעים בצורה לא נכונה, הן מזיקים לשיניים במידה ניכרת וגורמים לאובדן שלהן. טיפולי שורש שהסתבכו, שתלים כושלים, ניקוי שיניים לא יסודי, הרכבת סתימות כושלת, וטיפולים לא מקצועיים נוספים גורמים כולם לאובדן שיניים קבוע שמשפיע לרעה על איכות החיים ובריאות חלל הפה.

כיצד ניתן למנוע אובדן שיניים?

בראש ובראשונה, חשוב לטפל בשיניים מדי יום כדי למנוע אובדן שלהן; צחצחו את השיניים מדי בוקר וערב, השתמשו בחוט דנטלי, ואם יש צורך בכך – רחצו את חלל הפה עם מי פה כדי למנוע עששת.

מלבד זאת, חשוב ללכת לרופא שיניים מוסמך ולשיננית אחת לחצי שנה כדי לעשות בדיקות שיניים ולוודא שהכל תקין. בדיקות קבועות יכולות להראות אם יש בעיה שעלולה להחמיר, כך שתוכלו לטפל בה בזמן ולמנוע אובדן שיניים.

במקרים שבהם אובדן שיניים הוא בלתי נמנע, כמו עם מחלות כרוניות, ניתן ליהנות משתלים מתקדמים או מתותבות איכותיות שיחליפו את השיניים החסרות.

אובדן שיניים פוגע הן בבריאות והן באיכות החיים. כדי למנוע פגיעה בשיניים ובחניכיים, חשוב לטפל בהן באופן קבוע בביתכם וגם במרפאת שיניים שבה תקבלו טיפול איכותי ומותאם אישית בכל פעם שתזדקקו לכך.

חברת קידום אתרים חברת קידום אתרים